PROLOTERAPİ NEDİR?

Proloterapi tedavisi; Proliferatif  ve irritan solüsyonların vücuda  enjekte edilmesi esasına dayanır. PROLOTERAPİDE HİPERTONİK DEKSTROZ (ŞEKERLİ SERUM),DÜŞÜK KONSANTRASYONDA LİDOKAİN (LOKAL ANESTETİK) kullanılır.

Enjeksiyonlar genellikle eskimiş, aşınmış , zedelenmiş , güçleri azalmış tendon , ligament ve eklemlere yapılır.Böylece eklem , tendon ,ligament ve kas ağrıları tedavi edilir.Proloterapi Nedir?Enjekte edilen proliferatif madde eklemde , tendonların kaslarla birleşme noktalarında ,kasların kemiğe yapışma yerlerinde ve ligamentlerin kemiğe yapışma yerlerinde inflamatuar bir süreç başlatır.Bu inflamasyon (mikropsuz iltihap) tamir sürecini başlatır, gerek kıkırdak dokusunda gerekse kollajen fibrillerin oluşumunda ve tamirinde yeni bir süreç başlar.Bu yeniden tamir süreci makroskobik ve mikroskobik olarak gösterilmiştir.Ortalama 3 hafta süren bu inflamatuar süreçten sonra hastada klinik düzelme başlar.Tendon ,ligament ,eklem ,kıkırdak ve kas sorunlarında sadece ağrının geçmesi değil klinik tablonun iyileşmesi de sağlanır.

Eğer bel ağrınız , bel fıtığınız , boyun ağrınız , migreniniz , kalça-omuz-diz kireçlenmeniz (artroz) varsa PROLOTERAPİ sizin için sebebe yönelik ve sizi ameliyat olmaktan kurtaracak bir seçenek olabilir.

Kronik_bel-agrisi

Kas-iskelet sisteminden kaynaklanan ağrıların hatırı sayılır bir kısmının nedeni ligament ve tendonlardaki hasar, zayıflık ve gevşekliktir.Bir eklemde instabilite (gevşeklik) yapmayacak derecedeki ligament ve tendon hasar ve zayıflığı da ağrı ve kas spazmına neden olabilir.

Bel-boyun fıtıkları, kireçlenmeler,aşınmalar,tendinitler çoğu zaman bu eklem gevşekliği ve bunun neden olduğu kronik kas spazmı nedeniyle oluşmaktadır.Ayrıca statik stabilizasyondan (kemikleri bir arada sağlam bir şekilde tutma görevi) sorumlu ana yapılar olan ligamentlerde gevşeklik olması sonucu vücut bu eklemdeki gevşekliği kaslar yardımıyla gidermeye çalışır , oysa kaslar bunun için yaratılmış dokular değildir ve  ligament kadar güçlü ve dayanıklı değildirler, sürekli eklemi bir arada tutamaz ve çabuk yorularak spazma girer , bu ligamentöz gevşeklik  tedavi edilmezse bu kas spazmı sürekli  hale gelir,  olay kronikleşir ve eklem çevresindeki bu kaslar kısa ve gergin hale gelir, eklem aralığını daraltarak eklemi sıkıştırır .

Sonuçta fıtıklaşmaların,kireçlenmelerin,aşınmaların meydana geldiği negatif bir döngü yaşanır.Bu ligamentöz gevşeklik tedavi edilmeden, eklem güçlendirilmeden hastanın sağlığına kavuşması  zor bir ihtimaldir, çünkü altta yatan ana problem ligamentöz gevşekliğe bağlı eklem instabilitesidir  ve  bu sorunu  PROLOTERAPİ doğal yolla tedavi eder.

Ameliyatlar ve diğer tedavi seçenekleri hep sonuçla (fıtık,kireçlenme,aşınma vs.) ilgilendiği için ya başarısızdırlar yada başarı oranları  düşüktür, özellikle ameliyatlar bazen  hastanın sıkıntısını gidermediği gibi gelecekte de daha büyük sıkıntılara ve yeni ameliyatlara neden olabilir. Oysa PROLOTERAPİ sonucu değil sebebi tedavi ettiği için hastaların büyük çoğunluğunda  doğal ve etkili bir şifa sağlar. Proloterapi ile bu eklem gevşekliği tedavi edilebilir ve ağrılarınızdan ameliyat olmadan kurtulabileceğiniz bir tedavi seçeneği olabilir.

Proloterapi tedavisi ile ilgili sıkça sorulan sorular için tıklayınız.

Proloterapi Hastası olup olmadığınızı belirten kriterleri görmek için tıklayınız.

Proloterapi olan Hastalar hangi kurallara uymalıdır?

 

Proloterapi ana sayfaya dönmek için tıklayınız.

Visited 1 times, 1 visit(s) today